Pazarlama faaliyetleri ve size daha iyi bir deneyim sunmak için üçüncü taraf hizmetlerinden çerezler kullanıyoruz. Çerezleri nasıl kullandığımız hakkında bilgi edinin Gizlilik Politikamız

Otel ve Turizm Tesisi Değerlemesi

Otel ve Turizm Tesisi Değerlemesi

Otel ve Turizm Tesisi Değerlemesi

Turist Tesis Değerlemesi; otel, motel, pansiyon, apart, tatil köyü, hotel gibi turizm tesisi niteliğindeki taşınmazlar için yapılan değerleme çalışmasıdır.

Otel işletmelerinin değerlemesinde kullanılan yöntemler genellik­le maliyet, emsal karşılaştırma ve gelir kapitalizasyonu yaklaşımlarıdır.

Maliyet değeri ile benzer tesislerin pazarda satış fiyatları arasındaki fark, yatırımcılara yeni bir tesis inşa etme ya da mevcut bir tesisi satın alma fizibilitesi hakkında yol gösterici olabilir. Pazarın benzer bir tesise ne kadar ödemeye hazır olduğu ile ilgili olan emsal karşılaştırma yaklaşımı da, bire bir benzer iki konaklama tesisi bulma­nın güçlüğü nedeniyle pek uygulanabilir değildir.

Gelir yaklaşımı ile konaklama tesislerini değerlemede değerleme uzmanlarının farklı varsayımlarda bulunmaları ve gerek yıllık net nakit akımlarının tahmi­nine gerekse iskonto oranının seçimine bağlı olduğundan, aynı tesi­sin farklı değerlenmesine yol açabilir.

Otel değerlemeleri ile ilgili değişkenler oldukça fazla olmasına rağmen ana kriterler, değer-performans ölçütü “doluluk oranı” , “ortalama oda fiyatı” ve “oda ve yatak sayısı ile otel gelirleri” arasında yakın ilişkiler vardır.

Gelişmiş ülkelerde otellerle ilgili farklı değişkenler göz önünde tutularak ve bu değişkenlerin geleceğe yansımasını güncel uluslararası finans piyasası kriterlerine göre hesaplayan ve yayınlanan endeksler bulunmaktadır. Ancak ülkemizde hâlihazırda bu endeksler oluşturulmamış durumdadır. Bu nedenle her bir otel, kendi özel koşullarında değerlenmelidir.

Otel veya turistik tesislerin gelir ve gider dengesi dışında; günümüz ve gelecek şartlarına ayak uydurması önem arz etmektedir. Bu tür tesislerde, zamanla gider artacak ve günümüz şart ve koşullarına ayak uydurmayan tesislerin gelirleri düşmeye başlayacaktır.  Bu nedenle turizm tesislerinde tesisin detaylı incelenmesi ve gözlemlenmesi önem arz etmektedir.

Ülkemizin birçok il ve ilçesinde yapmış olduğumuz, otel ve turizm tesisi değerlemesi deneyim ile hizmetinizdeyiz.

Muğla ili, Bodrum ilçesinde gayrimenkul değerleme ve danışmanlık, gayrimenkul ekspertizi faaliyetleri altında projesyonel çözüm hizmetleri tarafımızca verilmektedir.

Muğla ile Bodrum, Dalaman, Datça,Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris,     Milas, Menteşe, Ortaca, Seydikemer, Ula, Yatağan                ilçelerinde gayrimenkul değerlemesi, danışmanlık hizmetleri, gayrimenkul ekspertizi konusunda hizmet vermekteyiz.

Muğla İli Bodrum İlçesi, Akçaalan Mahallesi, Akyarlar Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi Bahçeyaka Mahallesi Bitez Mahallesi Cevat Şakir Mahallesi Cumhuriyet Mahallesi Çamarası Mahallesi Çamlık Mahallesi Çarşı Mahallesi Çırkan Mahallesi Çömlekçi Mahallesi Dağbelen Mahallesi Dereköy Mahallesi Dirmil Mahallesi Eskiçeşme Mahallesi Farilya Mahallesi Geriş Mahallesi Gökpınar Mahallesi Gölbaşı Mahallesi Göltürkbükü Mahallesi Gümbet Mahallesi Gümüşlük Mahallesi Gündoğan Mahallesi Gürece Mahallesi Güvercinlik Mahallesi İslamhaneleri Mahallesi Karabağ Mahallesi Karaova Mahallesi Kemer Mahallesi Konacık Mahallesi Koyunbaba Mahallesi Kumbahçe Mahallesi Kumköy Mahallesi Küçükbük Mahallesi Mazıköy Mahallesi Mumcular Mahallesi Ortakentyahşi Mahallesi Peksimet Mahallesi Pınarlıbelen Mahallesi Sazköy Mahallesi Tepecik Mahallesi Tepecik (Karaova) Mahallesi Torba Mahallesi Turgutreis Mahallesi Türkkuyusu Mahallesi Umurca Mahallesi Yakaköy Mahallesi Yalı Mahallesi Yalıkavak Mahallesi Yeniköy Mahallesi Yeniköy (Karaova) Mahallesi Yokuşbaşı Mahallelerinde gayrimenkul değerlemesi, danışmanlık hizmetleri, gayrimenkul ekspertizi konusunda hizmet vermekteyiz.