Pazarlama faaliyetleri ve size daha iyi bir deneyim sunmak için üçüncü taraf hizmetlerinden çerezler kullanıyoruz. Çerezleri nasıl kullandığımız hakkında bilgi edinin Gizlilik Politikamız

Konutların turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı

Konutların turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı

Konutların turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı

Konutların turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı; izin belgesi zorunluluğu getirildi.

Konutların tek seferde 100 gün veya 100 günden daha kısa süreyle turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin usul ve esasların belirlendiği yönetmelik, 1 Ocak 2024'te yürürlüğe girdi.

Yönetmelikte, konutların yerli veya yabancı kişilere tek seferde 100 gün veya 100 günden daha kısa süreyle turizm amaçlı kiralanması ile ilgili olarak, izin belgesi başvurularında uygulanacak işlemlerin nasıl olduğu, konutların niteliklerinin standartları, izin belgesi sahiplerinin yapması zorunlu olduğu hükümler ve kiracılar ile izin belgesi alan gerçek ve tüzel kişilerin; hak ve yükümlülüklerine ilişkin bilgiler bulunmaktadır.

Başvuru için öne çıkan başlıkları sizin için araştırdık;

  • İzin belgesine ilişkin tüm başvurular e-Devlet üzerinden yapılmaktadır.
  • Konut üzerindeki mülkiyet haklarını ve diğer ayni hakları gösteren güncel tapu örneği/kaydı ile tapu kaydında konut amaçlı kat irtifakı ya da kat mülkiyeti bulunmayan bağımsız bölümler için konut olarak düzenlenmiş yapı kayıt belgesi gerekmektedir.
  • Binada yer alan konut konut nitelikli tüm bağımsız bölümlerin kat malikleri tarafından oy birliği ile alınan karar alınması gerekiyor.
  • Aynı binada aynı kiraya veren adına izin belgesi talep edilen konut sayısının beşi geçmesi durumunda işyeri açma ve çalışma ruhsatı istenmektedir.

Değerleme raporu hizmetimizden yararlanmak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

www.bodrumeksperi.com / 05496064466

#turizm #kiralama #kiralık #satılık #konut #ev #günlükkiralama #airbnb #bodrumevkiralama #bodrumkiralık #gayrimenkul #gayrimenkuldeğerleme #eksper #ekspertiz #emlak #danışmanlık #değerleme #değerlemeuzmanı #gayrimenkulekspertiz #gayrimenkuluzmanı #bodrum #muğla #bilirkişi #bilirkişilik #yabancısatış #vatandaşlık #oturumizni #yabancıvatandaşlıkhukuku #bodrumeksperi #bodrumekspertizgayrimenkuldeğerleme